Select Page

(Above, Alexis Prenzlin receives her medal for finishing fifth in breaststroke at the 2019 Division I state swim meet.)

BOWLING GREEN — Eight athletes will represent Fremont Ross next weekend at the Division I state swim meet. One of them will do so as a Northwest District champion.

Senior Alexis Prenzlin finished first this weekend in the 100 breaststroke with a time of 1:01.65 – breaking her own school record by a full second.

Fellow Lady Giant Maddie Gallagher finished second behind Prenzlin, finishing in 1:03.40.

Prenzlin, who finished fifth at the state meet last year, will enter the state meet as the event’s No. 2 seed, just 0.05 seconds behind Dublin Coffman junior Ellie Andrews. Gallagher is a No. 5 seed for the event.

Prenzlin and Gallagher will also take part in the 200 medley relay, along with Mara Brown and Faith Zimmerman. The foursome will be a 16 seed in the event.

As for the boys, Dylan Weisenauer qualified in the 100 butterfly, doing so as a 23 seed. He, along with Case Stevenson, Braedyn Price and Conner Colston, will swim in the 200 freestyle relay, seeded 19.

 

Division I State Meet Qualifiers

GIRLS

200 medley relay: Alexis Prenzlin, Maddie Gallagher, Mara Brown, Faith Zimmerman – 16th seed

200 IM: Alexis Prenzlin – 10th seed

100 breaststroke: Alexis Prenzlin – 2nd seed; Maddie Gallagher – 5th seed

BOYS

100 butterfly: Dylan Weisenauer – 23rd seed

200 freestyle relay: Dylan Weisenauer, Case Stevenson, Braedyn Price, Conner Colston – 19th seed

 

 

Division I Northwest District Results:

GIRLS

Team results: Fremont Ross finished 6th out of 25 teams, totaling 138 points; 0.5 points behind Rocky River Magnificant and 15 points ahead of Notre Dame Academy.

200 medley relay: Alexis Prenzlin, Maddie Gallagher, Mara Brown, Faith Zimmerman, 2nd, 1:47.10

200 freestyle: McKela Elder, 24th, 2:03.80; Rachel Haitonic, 27th, 2:04.40; Allison Taylor, 32nd, 2:10.28

200 IM: Alexis Prenzlin, 1st, 2:05.22; Mara Brown, 14th, 2:16.75

50 freestyle: Maddie Gallagher, 14th, 24.89; Faith Zimmerman, 17th, 25.45

1 meter diving:  Jadyn Rozzell, 21st, 130.25; Sarah Watson, 25th, 124.55

100 butterfly: Mara Brown, 10th, 1:00.53

100 freestyle: Hayley Wilson, 16th, 55.62; McKela Elder, 26th, 56.32

500 freestyle: Rachel Haitonic, 18th, 5:39.13; Allison Taylor, 29th, 5:56.63

200 freestyle relay: Maddie Gallagher, Mara Brown, Faith Zimmerman, Alexis Prenzlin, 6th, 1:40.05

100 backstroke: Faith Zimmerman, 16th, 1:02.08; Hayley Wilson, 28th, 1:05.57

100 breaststroke: Alexis Prenzlin, 1st, 1:01.65; Maddie Gallagher, 2nd, 1:03.40; Lauren Zimmerman,17th, 1:09.87

400 freestyle relay: McKela Elder, Lauren Zimmerman, Allison Taylor, Hayley Wilson, 14th, 3:48.19

 

BOYS

Team results: Fremont Ross finished 6th out of 23 teams, totaling 139 points; 19 points behind Strongsville and 17 points ahead of Lakewood St. Edward

200 medley relay: Conner Colston, Case Stevenson, Dylan Weisenauer, Braedyn Price, 5th, 1:39.52

200 freestyle: Conner Colston, 4th, 1:44.32; Aidan Zimmerman, 29th, 1:57.46

200 IM: Case Stevenson, 8th, 2:00.48; Logan Weisenauer, 29th, 2:12.92

50 freestyle: Braedyn Price, 26th, 23.50; James Elder, 30th, 23.63

1 meter diving: Bo Schoch, 12th, 320.10; Zach Decker, 25th, 128.30; Sam Sweeney, 30th, 109.15; Isaias Ortiz, 33rd, 89.90

100 butterfly: Dylan Weisenauer, 5th, 51.38; Logan Weisenauer, 31st, 59.36

500 freestyle: Conner Colston, 4th, 4:46.32; Andy Burroughs, 21st, 5:17.22; Aidan Zimmerman, 21st, 5:17.22

200 freestyle relay: Dylan Weisenauer, Case Stevenson, Braedyn Price, Conner Colston, 5th, 1:28.15

100 backstroke: Dylan Weisenauer, 8th, 54.13; Cole Dymond, 32nd, 1:03.56

100 breaststroke: Case Stevenson, 7th, 1:00.23

400 freestyle relay: James Elder, Ryan Dabrunz, Zach Edmonds, Logan Weisenauer, 17th, 3:31.29

 

 

 
BOYS GOLF
BOYS SOCCER
CHEERLEADING
CROSS COUNTRY
FOOTBALL
GIRLS GOLF
GIRLS SOCCER
GIRLS TENNIS
VOLLEYBALL
BOYS BASKETBALL
GIRLS BASKETBALL
SWIMMING & DIVING
WRESTLING
BOWLING
BASEBALL
BOYS TENNIS
SOFTBALL
TRACK & FIELD
CHEERLEADING
X