Select Page

OAK HARBOR – Fremont Ross athletics opened 2019 with its swim teams overpowering Oak Harbor in a dual meet Wednesday. The Lady Giants topped the Rockets 127-59 while Ross’ boys defeated Oak Harbor, 111-75.

The Lady Giants finished first place in every swimming event, and won second and/or third in every event as well.

The boys team was nearly as dominant, winning first in all but three events and even in those events finished both second and third.

“(The) kids swam tired and coming off flu and colds,” coach Phil Moran said. “Younger kids had some PRs. Trenton Ward in 100 Back; Zach Edmonds in 200 Free; Garrett Ebert; Ivan Starkweather and Ryan Dabrunz in the 50 Free.”

The swim teams are back in action on Jan. 8, hosting Findlay at 6:30 p.m.

 

Results below include Top 3 finishers by Fremont Ross. If any names/times are omitted, please email [email protected]

Girls results

Team scores:

Fremont Ross 127, Oak Harbor 59

JV – Fremont Ross 26, Oak Harbor 5

Top 3 place finishes:

200 medley relay: 1st, MaKennah Fitzgerald, Alexis Prenzlin, AnneMarie Moses, Olivia DeRodes, 1:52.46; 3rd, Mara Brown, Lauren Zimmerman, Rilee Overmyer, McKela Elder, 2:05.55

200 freestyle: 1st, MaKennah Fitzgerald, 2:09.35; 3rd, Allison Taylor, 2:20.93

200 IM: 1st, AnneMarie Moses, 2:23.23; 2nd, Mara Brown, 2:28.70; 3rd, Hayley Wilson, 2:41.70

50 freestyle: 1st, Olivia DeRodes, 25.26; 2nd, Alexis Prenzlin, 26.58.

1 meter diving: 2nd, Sarah Watson, 161.35; 3rd, Jadyn Rozzell, 1:59.15

100 butterfly: 1st, AnneMarie Moses, 1:02.26; 2nd, Alexis Prenzlin, 1:02.88

100 freestyle: 1st, Olivia DeRodes, 54.48; 3rd, Maddie Gallagher, 1:00.06

500 freestyle: 1st, Rachel Haitonic, 5:53.66; 3rd, McKela Elder, 6:12.19

200 freestyle relay: 1st, Olivia DeRodes, Mara Brown, Rilee Overmyer, Maddie Gallagher, 1:48.46; 2nd, Hayley Wilson, Lauren Zimmerman, McKela Elder, Rachel Haitonic, 1:54.45

100 backstroke: 1st, MaKennah Fitzgerald, 1:03.09

100 breaststroke: 1st, Maddie Gallagher, 1:11.63; 3rd, Lauren Zimmerman, 1:16.73

400 freestyle relay: 1st, AnneMarie Moses, Alexis Prenzlin, MaKennah Fitzgerald, Maddie Gallagher, 4:00.26; 3rd, Rachel Haitonic, Rilee Overmyer, Allison Taylor, Hannah Widman, 4:23.83

 

Boys results

Team scores:

Fremont Ross 111, Oak Harbor 75

JV – Fremont Ross 28, Oak Harbor 3

Top 3 place finishes:

200 medley relay: 1st, Connor Colston, Case Stevenson, Dylan Weisenauer, James Elder, 1:46.66; 3rd, Cole Dymond, Zach Edmonds, Braedyn Price, Sam Sweeney, 2:00.82

200 freestyle: 1st, Connor Colston, 1:55.12; 3rd, James Elder, 2:03.52

200 IM: 1st, Case Stevenson, 2:16.83; 3rd, Braedyn Price, 2:29.84

50 freestyle: 1st, Dylan Weisenauer, 23.13; 3rd, Logan Kropp, 24.37

1 meter diving: 2nd, Dane Michael, 164.30; 3rd, Bo Schoch, 140.20

100 butterfly: 1st, Ethan Taylor, 57.34

100 freestyle: 1st, Connor Colston, 52.77; 2nd, James Elder, 54.63; 3rd, Logan Kropp, 55.06

500 freestyle: 1st, Ethan Taylor, 5:16.37

200 freestyle relay: 1st, Case Stevenson, Logan Kropp, Connor Colston, Ethan Taylor, 1:38.31; 3rd, Trenton Ward, Sam Sweeney, Noah Egbert, Andy Burroughs, 1:49.98

100 backstroke: 1st, Dylan Weisenauer, 58.06

100 breaststroke: 2nd, Case Stevenson, 1:06.38; 3rd, Braedyn Price, 1:14.23

400 freestyle relay: 2nd, Dylan Weisenauer, Ethan Taylor, Logan Kropp, James Elder, 3:36.48; 3rd, Dymond Cole, Andy Burroughs, Braedyn Price, Zach Edmonds, 4:00.43

 

 
BOYS GOLF
BOYS SOCCER
CHEERLEADING
CROSS COUNTRY
FOOTBALL
GIRLS GOLF
GIRLS SOCCER
GIRLS TENNIS
VOLLEYBALL
BOYS BASKETBALL
GIRLS BASKETBALL
SWIMMING & DIVING
WRESTLING
BOWLING
BASEBALL
BOYS TENNIS
SOFTBALL
TRACK & FIELD
CHEERLEADING
T  H  E       O  F  F  I  C  I  A  L       S  I  T  E       O  F       F  R  E  M  O  N  T       C  I  T  Y       S  C  H  O  O  L       A  T  H  L  E  T  I  C  S
X