Select Page

FREMONT – With one of its most prominent alumni on hand, the Fremont Ross swim teams showed once again that no matter how many tremendous athletes they may graduate, there are always a group ready to pick up the slack.

The Little and Lady Giant swimmers had a terrific showing at the Northwest Ohio Aquatics Conference Championships Saturday. The girls placed first out of 10 teams, totaling 401.5 points, well ahead of second-place Wauseon (335 points). The boys, meanwhile, won in a 12-team field, finishing with 395.5 points, comfortably ahead of second-place’s Perkins’ 349 points.

The Ross swimmers won their championships under the watchful eye of Class of 2007 graduate Lincoln Fahrbach, whose name still litters the program record board over the pool.

“Great meet this weekend,” coach Phil Moran said. “We had a celebrity coach on deck in Lincoln Fahrbach. It was nice to hear him say the exact same things that we say to the kids about their swims and technique.”

Alexis Prenzlin

Ross once again posted numerous personal-best times for the season as Alexis Prenzlin set a breaststroke record for the third-straight week, this time breaking her own conference meet record with her time of 1:04.24 in the breaststroke.

While pleased with how his team swam Saturday, Moran said things won’t be getting any easier as the season barrels onward. Ross hosts Perrysburg for a duel meet on Tuesday, which Moran called the girls team’s toughest challenge to date. Next weekend Ross will be at the Port Clinton Ken Gipe Relays while a group will be swimming in the JV state meet in Canton as well on Saturday.

“Sectionals to follow and hopefully we keep excelling at each level throughout the tournament,” Moran said.

 

NWOAC Championships

Girls results

Team scores: 1. Fremont Ross 401.5; 2. Wauseon 335; 3. Notre Dame Academy 302.5; 4. Southview 271; 5 Napoleon 242; 6 Oak Harbor 229; 7 Port Clinton 209; 8 Perkins 169; 9 Northview 87; 10 Sandusky 79.

Top 10 finishers:

200 medley relay: Alexis Prenzlin, Maddie Gallagher, Mara Brown, Faith Zimmerman, 1st, 1:51.26; Hayley Wilson, Lauren Zimmerman, Hannah Widman, McKela Elder, 6th, 2:03.68

200 freestyle: Allison Taylor, 8th, 2:11.48; Rachel Haitonic, 10th, 2:12.53

200 IM: Alexis Prenzlin, 1st, 2:11.70; Mara Brown, 5th, 2:22.16

50 freestyle: Maddie Gallagher, 3rd, 25.48; Faith Zimmerman, 5th, 26.31

1 meter diving: Sarah Watson, 9th, 289.20; Jadyn Rozzell, 10th, 277.70

100 butterfly: Mara Brown, 3rd, 1:03.92

100 freestyle: Hayley Wilson, 4th, 58.45; McKela Elder, 6th, 59.25

500 freestyle: Rachel Haitonic, 9th, 5:52.62

200 freestyle relay: Maddie Gallagher, Mara Brown, Faith Zimmerman, Alexis Prenzlin, 1st, 1:42.89

100 backstroke: Faith Zimmerman, 6th, 1:07.15; Hayley Wilson, 8th, 1:07.39

100 breaststroke: Alexis Prenzlin, 1st, 1:04.24; Maddie Gallagher, 2nd, 1:05.64; Lauren Zimmerman, 7th, 1:14.41

400 freestyle relay: McKela Elder, Hayley Wilson, Allison Taylor, Lauren Zimmerman, 5th, 4:04.35

 

Boys results

Team scores: 1. Fremont Ross 395.5; 2. Perkins 349; 3. St. John’s 323; 4. Oak Harbor 296; 5. Napoleon 266; 6. Port Clinton 204; 7. Wauseon 148; 8. Southview 140; 9. Sandusky 81.5; 10. Northview 81; 11. Bowling Green 36; Ayersville 4.

Top 10 finishers:

200 medley relay: Connor Colston, Case Stevenson, Dylan Weisenauer, Braedyn Price, 1st, 1:42.84; Cole Dymond, Trent Harkness, Logan Weisenauer, James Elder, 7th, 1:51.02

200 freestyle: Connor Colston, 3rd, 1:46.53; Ryan Dabrunz, 10th, 2:01.38

200 IM: Case Stevenson, 2nd, 2:06.45; Logan Weisenauer, 8th, 2:16.47

50 freestyle: Braedyn Price, 8th, 24.13; Cole Dymond, 10th, 24.48

1 meter diving: Bo Schoch, 3rd, 305.25; Zach Decker, 10th, 218.15

100 butterfly: Dylan Weisenauer, 2nd, 53.35;

100 freestyle: Conner Colston, 2nd, 49.43; Braedyn Price, 6th, 52.79; James Elder, 9th, 52.98

500 freestyle: Andy Burroughs, 10th, 5:28.92

200 freestyle relay: Dylan Weisenauer, Case Stevenson, Braedyn Price, Conner Colston, 1st, 1:31.91; Ryan Dabrunz, Zach Edmonds, Trent Harkness, Ivan Starkweather, 8th, 1:40.28

100 backstroke: Dylan Weisenauer, 1st, 53.93

100 breaststroke: Case Stevenson, 2nd, 1:03.32; Trent Harkness, 8th, 1:10.25

400 freestyle relay: Logan Weisenauer, Cole Dymond, Ryan Dabrunz, James Elder, 7th, 3:36.77

 

 

 
BOYS GOLF
BOYS SOCCER
CHEERLEADING
CROSS COUNTRY
FOOTBALL
GIRLS GOLF
GIRLS SOCCER
GIRLS TENNIS
VOLLEYBALL
BOYS BASKETBALL
GIRLS BASKETBALL
SWIMMING & DIVING
WRESTLING
BOWLING
BASEBALL
BOYS TENNIS
SOFTBALL
TRACK & FIELD
CHEERLEADING
T  H  E       O  F  F  I  C  I  A  L       S  I  T  E       O  F       F  R  E  M  O  N  T       C  I  T  Y       S  C  H  O  O  L       A  T  H  L  E  T  I  C  S
X