Select Page

PORT CLINTON – In a word, the Fremont Ross swim teams were simply dominant.

In a duel meet Tuesday night at Port Clinton, not only did Ross’ swimmers win the meet handily, the Little and Lady Giants did so while setting over 30 season personal records along the way.

The Lady Giants won their competition, 103.5-66.5, finishing first-place in all but one event. The boys, meanwhile, defeated Port Clinton 101-69.

Senior Alexis Prenzlin broke the Port Clinton pool record with her time of 1:05.72 in the breaststroke, marking the second meet in a row she has set a new pool mark in that event.

“Swimmers had a fun meet and swam very well,” coach Phil Moran said.

“Full speed ahead.”

Ross returns to the pool this weekend. The divers compete Friday at Perkins High School in the NWOAC Championships before Ross hosts the swimming events beginning at 10 a.m. Saturday.

 

Fremont Ross at Port Clinton

Girls results

Team scores: Fremont Ross 103.5, Port Clinton 66.5

Top finishers:

200 medley relay: Faith Zimmerman, Alexis Prenzlin, Mara Brown, Hayley Wilson, 1st, 1:56.51

200 freestyle: Maddie Gallagher, 1st, 2:05.13

200 IM: Mara Brown, 1st, 2:19.77

50 freestyle: Alexis Prenzlin, 1st, 25.59

100 butterfly: Mara Brown, 1st, 1:03.94

100 freestyle: Maddie Gallagher, 1st, 56.34

500 freestyle: McKela Elder, 1st, 5:57.78

200 freestyle relay: Maddie Gallagher, Faith Zimmerman, Mara Brown, Alexis Prenzlin, 1st, 1:45.02

100 backstroke: Faith Zimmerman, 1st, 1:05.94

100 breaststroke: Alexis Prenzlin, 1st, 1:05.72

400 freestyle relay: Kelsey Wickert, Alyssa Batey, Chloe Weiker, Hannah Widman, 3rd, 4:34.96

JV Results

50 freestyle: Talita Becker, 1st, 32.34

100 freestyle: Talita Becker, 1st, 1:13.20

 

Boys results

Team scores: Fremont Ross 101, Port Clinton 69

Top finishers:

200 medley relay: Conner Colston, Case Stevenson, Dylan Weisenauer, Braedyn Price, 1st, 1:43.85

200 freestyle: Case Stevenson, 1st, 1:57.11

200 IM: Ryan Dabrunz, 3rd, 2:24.68

50 freestyle: Dylan Weisenauer, 1st, 22.83

100 butterfly: Conner Colston, 1st, 55.04

100 freestyle: James Elder, 1st, 54.11

500 freestyle: Adam Zimmerman, 5:34.56

200 freestyle relay: Case Stevenson, James Elder, Cole Dymond, Braedyn Price, 2nd, 1:35.32

100 backstroke: Dylan Weisenauer, 1st, 55.43

100 breaststroke: Trent Harkness, 1st, 1:10.95

400 freestyle relay: Conner Colston, James Elder, Logan Weisenauer, Dylan Weisenauer, 1st, 3:29.48

JV results:

50 freestyle: Sam Sweeney, 1st, 26.14

100 freestyle: Garrett Ebert, 1st, 57.01

 
BOYS GOLF
BOYS SOCCER
CHEERLEADING
CROSS COUNTRY
FOOTBALL
GIRLS GOLF
GIRLS SOCCER
GIRLS TENNIS
VOLLEYBALL
BOYS BASKETBALL
GIRLS BASKETBALL
SWIMMING & DIVING
WRESTLING
BOWLING
BASEBALL
BOYS TENNIS
SOFTBALL
TRACK & FIELD
CHEERLEADING
T  H  E       O  F  F  I  C  I  A  L       S  I  T  E       O  F       F  R  E  M  O  N  T       C  I  T  Y       S  C  H  O  O  L       A  T  H  L  E  T  I  C  S
X