Select Page

FREMONT – It might be a new swimming season, but the season’s opening tri-meet looked a lot like those of years past: With Fremont Ross winning easily.

Hosting Sandusky and Tiffin Columbian, the boys team won by scores of 133-43 over Columbian and 121-62 over Sandusky. The girls were even more lopsided, as the Lady Giants defeated the Tornadoes 142-38 and the Blue Streaks 136-40.

Coach Phil Moran said both teams got off to solid starts to the season.

“Our really young swimmers looked solid for a first meet,” Moran said. “Our veteran swimmers are at or slightly better than last year at this time, which is always a good sign. We have plenty to work on and two-and-a-half months to get it done.”

The swim teams returns to the pool Saturday for the NWOAC Relays at Sandusky Perkins at 9 a.m.

 

GIRLS RESULTS

Team scores: Fremont Ross 142, Tiffin Columbian 38; Fremont Ross 136, Sandusky 40

Top finishers:

200 medley relay: Faith Zimmerman, Lauren Zimmerman, Alexis Prenzlin, Maddie Gallagher, 1st, 1:54.49

200 freestyle: McKela Elder, 1st, 2:10.36

200 IM: Alexis Prenzlin, 1st, 2:15.17

50 freestyle: Mara Brown, 1st, 26.33

1 meter diving: Jadyn Rozzell, 1st, 196.50

100 butterfly: Mara Brown, 1st, 1:04.03

100 freestyle: McKela Elder, 1st, 58.42

500 freestyle: Allison Taylor, 1st, 6:01.65

200 freestyle relay: Maddie Gallagher, McKela Elder, Mara Brown, Alexis Prenzlin, 1st, 1:45.13

100 backstroke: Faith Zimmerman, 1st, 1:05.37

100 breaststroke: Alexis Prenzlin, 1st, 1:05.63

400 freestyle relay: Mara Brown, McKela Elder, Faith Zimmerman, Lauren Zimmerman, 1st, 4:05.99

BOYS RESULTS

Team scores: Fremont Ross 133, Tiffin Columbian 43; Fremont Ross 121, Sandusky 62

Top finishers:

200 medley relay: Connor Colston, Case Stevenson, Dylan Weisenauer, James Elder, 1 st, 1:44.80

200 freestyle: Any Burroughs, 3rd, 2:05.80

200 IM: Connor Colston, 1st, 2:04.37

50 freestyle: Logan Weisenauer, 3rd, 24.61

1 meter diving: Bo Schoch, 2nd, 137.35

100 butterfly: Dylan Weisenauer, 1st, 53.39

100 freestyle: James Elder, 2nd, 54.77

500 freestyle: Connor Colston, 1st, 5:01.27

200 freestyle relay: Cole Dymond, Ryan Dabrunz, Zach Edmonds, James Elder, 2nd, 1:39.81

100 backstroke: Dylan Weisenauer, 1st, 56.23

100 breaststroke: Case Stevenson, 1st, 1:05.23

400 freestyle relay: Connor Colston, Dylan Weisenauer, Logan Weisenauer, Case Stevenson, 1st, 3:27.87

JUNIOR VARSITY RACES:

GIRLS

50 freestyle: Azlynn Rich, 1st, 31.21

100 Backstroke: Maria Berthelsen, 1st, 1:54.85

100 breaststroke: Bryanna Schermerhorn, 1st, 1:29.06

BOYS

50 freestyle: Zach McNutt, 1st, 28.14

100 freestyle: Trent Harkness, 1st, 59.06

100 breaststroke: Zach Decker, 1 st, 1:29.25

 
BOYS GOLF
BOYS SOCCER
CHEERLEADING
CROSS COUNTRY
FOOTBALL
GIRLS GOLF
GIRLS SOCCER
GIRLS TENNIS
VOLLEYBALL
BOYS BASKETBALL
GIRLS BASKETBALL
SWIMMING & DIVING
WRESTLING
BOWLING
BASEBALL
BOYS TENNIS
SOFTBALL
TRACK & FIELD
CHEERLEADING
T  H  E       O  F  F  I  C  I  A  L       S  I  T  E       O  F       F  R  E  M  O  N  T       C  I  T  Y       S  C  H  O  O  L       A  T  H  L  E  T  I  C  S
X