Select Page

VERMILLION – Tuesday night the Little Giant track and field teams dominated a tri-meet against Vermillion and Edison. Though team scores were not kept, the girls team took first place in 13 events and the boys won nine events.

Top three placers in each event are listed below.

 

GIRLS

Fremont Ross Top 3 finishes:

4×800 Relay: Madalyn Metcalf, Allison Taylor, Hayley Wilson, McKela Elder, 2nd, 11:22.80

100 Hurdles: Makenna Englund, 2nd, 18.20

100 Dash: Briana Morrisette, 1st, 12.80; Jadyn Rozzell, 3rd, 13.5

4×200 Relay: AnneMarie Moses, Ashanti Elkins, Briana Morrisette, Jaydn Rozzell, 1st, 1:51.50

1600 Run: McKela Elder, 1st, 5:39.10; Allison Taylor, 2nd, 6:20.70

4×100 Relay: Nadia Kirskey, Briana Morrisette, Jazzele Lindsey, Jayden Rozzell, 1st, 52.13

400 Dash: Kimora Rapp, 1st, 1:03.02; Ashanti Elkins, 2nd, 1:05.19

300 Hurdles: Makenna Englund, 3rd, 55.02

800 Run: McKela Elder, 1st, 2:32.80; Hayley Wilson, 3rd, 3:00.70

200 Dash: Briana Morrisette, 1st, 27.70; Makenna Englund, 2nd, 29.40; Jadyn Rozzell, 3rd, 29.60

3200 Run: Grace Egbert, 1st, 14:45.40; Sarah Widman, 3rd, 15.40.20

4×400 Relay: Ashanti Elkins, Kimora Rapp, Madalyn Metcalf, AnneMarie Moses, 1st, 4:23.70

Long Jump: Jazzele Lindsey, 2nd, 15-02.50

High Jump: Sarah Watson, 1st, 5-00.00; Olivia DeRodes, 1st, 5-00.00

Shot Put: Olivia Baptista, 1st, 32-02.50; Marissa Overmyer, 3rd, 31-04.00

Discus: Marissa Overmyer, 1st, 98-11; Emma Jahns, 2nd, 80-10; Olivia Baptista, 3rd, 78-09.

Pole Vault: AnneMarie Moses, 1st, 12-00.00; Allison Taylor, 3rd, 9-00.00

 

BOYS

Fremont Ross Top 3 finishes:

4×800 Relay: Jayden Scott, Ka’Von Martin, Isaias Ortiz, Evan Starkweather, 1st, 9:00.60

110 Hurdles: No top three finishes

100 Dash: Hayden Lehmann, 2nd, 11.70

4×200 Relay: Bryce McKinstry, Ivan Starkweather, Jonathan Martin, Andrew Born, 1st, 1:34.96

1600 Run: Zach Edmonds, 1st, 4:49.10; Ethan McClory, 2nd, 4:50.10

4×100 Relay: Spencer Price, Andrew Born, Hayden Lehmann, Daniel Rusher, 2nd, 46.79

400 Dash: Ivan Starkweather, 3rd, 54.90

300 Hurdles: No top three finishes

800 Run: Jayden Scott, 1st, 2:13.40

200 Dash: Ivan Starkweather, 2nd, 23.70

3200 Run: Ethan McClory, 1st, 10:21.20; Brayden Darr, 2nd, 11:09.30

4×400 Relay: Jonathan Martin, Bryce McKinstry, Ivan Starkweather, Ka’Von Martin, 2nd, 3:40.94

Long Jump: Ka’Von Martin, 2nd, 18-00.00; Spencer Price, 3rd, 15-10.00

High Jump: Hayden Lehmann, 1st, 5-10.00; Bryce McKinstry, 2nd, 5-08.00

Shot Put: Jason Burling, 1st, 50-11.00; Mike Thomas, 2nd, 41-10.00

Discus: Mike Thomas, 1st, 131-00; Calvin Beckley, 3rd, 112-06

Pole Vault: Keaton Jordan, 1st, 12-00.00; Spencer Price, 3rd, 9-00.00

 

 

 
BOYS GOLF
BOYS SOCCER
CHEERLEADING
CROSS COUNTRY
FOOTBALL
GIRLS GOLF
GIRLS SOCCER
GIRLS TENNIS
VOLLEYBALL
BOYS BASKETBALL
GIRLS BASKETBALL
SWIMMING & DIVING
WRESTLING
BOWLING
BASEBALL
BOYS TENNIS
SOFTBALL
TRACK & FIELD
CHEERLEADING
T  H  E       O  F  F  I  C  I  A  L       S  I  T  E       O  F       F  R  E  M  O  N  T       C  I  T  Y       S  C  H  O  O  L       A  T  H  L  E  T  I  C  S
X