Select Page

SANDUSKY – The Fremont Ross swim teams enjoyed a stellar showing Saturday at the NWOAC Relays at Sadusky Perkins.

The Lady Giants won the 10-team event, scoring 112 points while the boys finished a close second to Perkins, totaling 72 points to the Pirates; 88.

Alexis Prenzlin

Olivia DeRodes

“(The) swimmers looked a lot better in the water then they did at first meet against Sandusky,” coach Phil Moran said. “They are learning to swim faster even though they are tired and sore.”

On their way to claiming the team championship, the Lady Giants won five events with Olivia DeRodes and Alexis Prenzlin having a hand in all five wins.

DeRodes won the only individual event of the day, the 500 freestyle, with a time of 5:28.08. DeRodes was also a part of the 800 freestyle relay, along with Hayley Wilson, Rachel Haitonic and MaKennah Fitzgerald.

Prenzlin was a part of three event-winning relays: the 3×300 (with AnneMarie Moses and Lauren Zimmerman), the 300 butterfly (with Mara Brown, Hannah Widman and Moses) and the 300 breaststroke (with Zimmerman, Hayley Wilson and Maddie Gallagher).

The boys team, on the other, won just one event, the 300 butterfly, thanks to the efforts of Ethan Taylor, Braedyn Price, Connor Colston and Dylan Weisenauer.

The 400 medley relay (featuring Colston, Case Stevenson, Weisenauer and James Elder) and the 800 freestyle (Elder, Logan Kropp, Andy Burroughs and Taylor) both finished second place.

The Ross swim teams are back in action Tuesday at home against Sandusky Perkins at 5 p.m. followed by one of the season’s biggest meets, the Ned Reeb Invitational at Ohio State

“We will see what we do with two days rest for the Ned Reeb Invitational next week,” Moran said. “Dual meet with Perkins on Tuesday will be big challenge for the boys as Perkins beat them in the relay meet this weekend.”

NOWAC Relays

Girls results

Team results: 1. Fremont Ross 112; 2. Napoleon, 90; 3. Wauseon 45; 4. Notre Dame Academy, 44; 5. Sylvania Southview 42; 6. Oak Harbor 36; 7. Sylvania Northview 26; 8. Port Clinton 20; 9. Perkins 16; 10. Sandusky 6.

Ross top finishes:

400 medley relay: Second (MaKennah Fitzgerald, Maddie Gallagher, AnneMarie Moses, Mara Brown), 4:15.03

800 freestyle relay:  First (Olivia DeRodes, Hayley Wilson, Rachel Haitonic, MaKennah Fitzgerald), 8:39.32

3×300 relay: First (AnneMarie Moses, Lauren Zimmerman, Alexis Prenzlin), 3:17.14

200 freestyle relay: Third (Maddie Gallagher, McKela Elder, Lauren Zimmerman, Faith Zimmerman), 1:50.03

300 butterfly relay: First (Mara Brown, Hannah Widman, Alexis Prenzlin, AnneMarie Moses), 3:06.08

1 meter diving:  Fremont Ross, fifth, 161.65

500 freestyle: First, Olivia DeRodes, 5:28.08

300 backstroke relay: Second (Rachel Haitonic, Mara Brown, Faith Zimmerman, MaKennah Fitzgerald), 3:06.91

300 breaststroke relay: First (Lauren Zimmerman, Hayley Wilson, Maddie Gallagher, Alexis Prenzlin), 3:27.55.

400 freestyle relay: Second (Olivia DeRodes, Allison Taylor, Rachel Haitonic, Faith Zimmerman), 4:01.14

 

Boys results

Team results: 1. Perkins 88; 2. Fremont Ross 72; 3. Sylvania Northview 52; 4. St. John’s Jesuit 50;  5. Napoleon 42; 6. Sylvania Southview 40; 7. Oak Harbor 38; 8. Wauseon 34; 9. Port Clinton 14; 10. Sandusky 8.

Ross top finishes:

400 medley relay:  Second (Connor Colston, Case Stevenson, Dylan Weisenauer, James Elder), 3:59.10

800 freestyle relay: Second (James Elder, Logan Kropp, Andy Burroughs, Ethan Taylor), 8:19.80

3×300 relay: Second (Connor Colston, Case Stevenson, Dylan Weisenauer), 3:03.51

200 freestyle relay: Fifth (Andy Burroughs, Cole Dymond, Zach Edmonds, Sam Sweeney), 1:46.13

300 butterfly relay: First (Ethan Taylor, Braedyn Price, Connor Colston, Dylan Weisenauer), 2:51.14

1 meter diving:  Fremont Ross, fifth, 115.85

300 backstroke relay: Fifth (Noah Egbert, Roman Contreras, Cole Dymond, Logan Kropp), 3:30.13

300 breaststroke relay: Fourth (Zach Edmonds, Roman Contreras, Braedyn Price, Case Stevenson), 3:40.23 6

400 freestyle relay: Fifth (Logan Kropp, Andy Burroughs, Braedyn Price, James Elder), 3:45.41

 
BOYS GOLF
BOYS SOCCER
CHEERLEADING
CROSS COUNTRY
FOOTBALL
GIRLS GOLF
GIRLS SOCCER
GIRLS TENNIS
VOLLEYBALL
BOYS BASKETBALL
GIRLS BASKETBALL
SWIMMING & DIVING
WRESTLING
BOWLING
BASEBALL
BOYS TENNIS
SOFTBALL
TRACK & FIELD
CHEERLEADING
T  H  E       O  F  F  I  C  I  A  L       S  I  T  E       O  F       F  R  E  M  O  N  T       C  I  T  Y       S  C  H  O  O  L       A  T  H  L  E  T  I  C  S
X