Saturday Fremont Ross will play host to the Division 1 Northwest District swim meet. There, more than 40 athletes from the Little Giants swimming and diving teams will be competing for district championships and a place at next weekend’s state meet in Canton.
Below is the complete list, by event, of those competing.
Girls Swimming
Division I district qualifiers:
200 medley relay:
1 – Fremont Ross A (MaKennah Fitzgerald, Alexis Prenzlin, AnneMarie Moses, Olivia DeRodes), 1:46.79
200 freestyle:
13 – Rachel Haitonic, 2:04.05
26 – McKela Elder, 2:06.9
200 IM:
2 – Alexis Prenzlin, 2:10.56
32 – Lauren Zimmerman, 2:28.26
50 freestyle:
1 – Olivia DeRodes, 24.03
18 – Faith Zimmerman, 25.80
23 – Mara Brown, 26.13
25 – Rilee Overmyer, 26.20
1 meter diving:
26 – Sarah Watson
32 – Megan Cherry
100 butterfly:
2 – AnneMarie Moses, :58.95
13 – Shelby Level, 1:03.54
100 freestyle:
3 – MaKennah Fitzgerald, 54.04
20 – Mara Brown, 56.7
28 – Rilee Overmyer, 57.56
500 freestyle:
1 – Olivia DeRodes, 5:05.97
12 – Rachel Haitonic, 5:29.73
23 – Ellie Stover, 5:39.93
200 freestyle relay:
1 – Fremont Ross A (Alexis Prenzlin, Rilee Overmyer, Mara Brown, AnneMarie Moses), 1:41.60
100 backstroke:
6 – MaKennah Fitzgerald, :59.25
23 – Ellie Stover, 1:04.48
30 – Faith Zimmerman, 1:05.44
100 breaststroke:
1 – Alexis Prenzlin, 1:04.64
5 – Lauren Zimmerman, 1:08.02
19 – Shelby Level, 1:12.84
20 – Hayley Wilson, 1:13.07
400 freestyle relay:
1 – Fremont Ross A (Faith Zimmerman, AnneMarie Moses, MaKennah Fitzgerald, Olivia DeRodes), 3:41.55
Boys Swimming
Division I district qualifiers:
200 medley relay:
6 – Fremont Ross A (Dylan Weisenauer, Andrew Evans, William Taylor, Tate Williams), 1:39.96
200 freestyle:
14 – Mitchell Mullholand, 1:53.69
16 – James Elder, 1:54.17
31 – Logan Kropp, 1:58.82
200 IM:
5 – Andrew Evans, 2:00.55
19 – Case Stevenson, 2:09.35
20 – Ethan Taylor, 2:09.55
50 freestyle:
None qualified
1 meter diving:
21 – Dane Michael
100 butterfly:
5 – Dylan Weisenauer, 53.74
20 – William Taylor, 56.41
100 freestyle:
None qualified
500 freestyle:
4 – Mitchell Mullholand, 4:56.63
12 – Ethan Taylor, 5:07.75
13 – James Elder, 5:08.97
25 – Andy Burroughs, 5:20.79
200 freestyle relay:
6 – Fremont Ross A (Dylan Weisenauer, Andrew Evans, Tate Williams, William Taylor), 1:31.42
100 backstroke:
6 – Dylan Weisenauer, 55.70
31 – Noah Detrich, 1:00.94
100 breaststroke:
1 – Andrew Evans, 58.42
12 – Case Stevenson, 1:03.38
18 – Austin Kramer, 1:04.53
21 – Tate Williams, 1:05.68
400 freestyle relay:
11 – Fremont Ross A (William Taylor, Ethan Taylor, Mitchell Mullholand, Tate Williams), 3:27.79